Парад Вишиванок у Країні Мрій

0
Парад Вишиванок у Країні Мрій

Хода розпочнеться від Андріївської церкви – прокотиться Андріївським Узвозом – далі поверне на Боричів Тік – вийде на Поштову площу – і попрямує вулицею Сагайдачного до Контрактової площі – де біля пам’ятника Г.Сковороді розгорнуться народні гуляння з музиками і танцями.


Парад Вишиванок та Маївки пройдуть у передчутті скоро очікуваного, вже 5-го фольклорного дійства від Країни Мрій, яке цьогоріч відбудеться 21-22 червня на Співочому полі в Києві. Така дата фестивалю обрана не випадково: цього року Країна Мрій нагадає про правдиві витоки ще дохрестиянського свята Купала, від початків своїх пов’язаного з літнім Сонцестоянням, коли Літо перебуває в астрономічному розпалі, і ні з чим іншим.


Світ знає багато парадів, але Парад Вишиванок з подачі Країни Мрій – проводиться, мабуть, таки вперше. Чому саме вишиванок? Можна багато нашукати теплих слів про вишивану сорочку: і що це оберіг українства та збірник зачаклованих тайнописів; і що це неповторна ознака національної приналежності і гордості, при чому не тільки української – в індіанців Америки одні, а на Полтавщині чи в Гуцульщині інакші візерунки; зрештою – це гарний спосіб самовираження молоді, яка не терпить одноманітності та сірості, натомість в усі часи прагне чимось вирізнитися серед ровесників. Кожен має власне розуміння вишиванки, але безперечним залишається одне: вишита сорочка не підвладна примхам моди, бо однаковою мірою, сама по собі, є модою і священним символом.


Ще одна мета цієї ходи: відродити справжнє тлумачення Майських свят, наше одвічне розуміння Маївок. Насправді, назва Маївок походить від дієслова маяти – себто коливатися від вітру або швидкого руху; розвіватися; колихати гіллям, листям і т. ін; розвівати що-небудь (про вітер); з’являтися час від часу в полі зору; виднітися вдалині, даленіти; злегка повівати (про вітер).** Відтак, не потребує роз’яснення, наприклад, рядок однієї зі стрілецьких пісень: «Вперед же, браття, наш прапор має!»


Більш забуте значення дієслова маяти – прикрашати зеленню: саме в травні Природа, незважаючи на попередні круті примхи погоди, постає в усій своїй красі. Звідси і давні обряди наших пращурів, які відправлялися в цю пору, серед цвітучої природи, а разом з ними і цілий зріз обрядових (майських) пісень отримали назву – Маївки.


Часто можна почути запитання, де можна придбати якісну вишивану сорочку за прийнятну ціну, де дістати вишиваночки дитячих розмірів і знайти виходи на вправних вишивальниць/вишивальників? Або у які дні – будні чи свята – можна вдягати вишиванку?


«Та коли забажаєте, тоді й одягайте, – радить головний натхненник Країни Мрій Олег Скрипка. – В принципі, це ж повсякденний одяг. Дуже покращує ауру людини. Але якщо подивитися під практичним, приземленим кутом зору, то вишиванка за своїм кроєм, на додачу ще й з природних тканин, дуже корисна для тіла, а відтак і для здоров’я взагалі».


Зрештою, Парад Вишиванок започаткує ще одну слушну нагоду, аби люди могли подіставати зі сховків, напрасувати і вбрати свої неповторні вишиванки. А заразом погомоніти поміж собою про особливості візерунків з різних країв Країни, або ж просто обмінятися зв’язками, де і в кого краще замовити вишиту сорочку.


Збір на Парад Вишиванок 3-го травня біля Андріївської церкви у Києві о 12:00.